Kontrakt Flavio Paixao z Lechią Gdańsk upływa z końcem sezonu. Będzie przedłużony?

Jesienią 2021 r. Lechia Gdańsk miała kilka dylematów kontraktowych, niejasna była przyszłość zawodników, którym umowy upływały z końcem bieżącego sezonu. Jak to zwykle bywa czas przyniósł rozwiązanie większości spraw. Przedłużono umowy z ,  i , wypożyczenie  zamieniło się w transfer definitywny. Do porozumienia nie udało się dojść z , który związał się z Glasgow Rangers. W drużynie zostało dwóch zawodników, których kontrakty kończą się z upływem bieżacego sezonu. O ile sytuacja Tomasza Makowskiego jest w miarę klarowna - Lechia Gdańsk nie zamierza z nim wiązać przyszłości, a z całym szacunkiem dla niego, wyobraźnię kibiców o wiele bardziej rozpala sprawa Flavio Paixao. Portugalczyk stał się legendą Lechii za życia i najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Ekstraklasy. Ma na koncie 97 bramek, cel jest jasny - setka. Po ostatnim meczu, w którym  kapitan drużyny został poproszony o komentarz do sytuacji kontraktowej.

- Nic nie będę komentował. To jest pytanie do innych ludzi. Rozmawiamy. Paweł z Adamem rozmawiają. Myślę, że będzie pozytywnie, ale to nie zależy ode mnie - powiedział Flavio, a Paweł i Adam to odpowiednio Żelem i Mandziara, czyli osoby rozdające karty w Lechii Gdańsk, jako prezes i szef Rady Nadzorczej.

Najpopularniejszy portal internetowy traktujący o Lechii Gdańsk, strona Lechia.gda.pl zorganizował nawet specjalny sondaż w sprawie przyszłości Flavio. Zdecydowana większość kibiców głosowała za podpisaniem z nim kolejnego rocznego kontraktu.To zawodnik, który wciąż wiele daje drużynie, czy wychodząc w podstawowym składzie czy z ławki rezerwowych. On sam u progu sezonu, tuż po zmianie na trenerskim stołku Lechii i rozpoczęcia pracy przez Tomasza Kaczmarka :

- Będę grał dopóki zdrowie pozwoli. Mam w sobie dużo dyscypliny. Dbam o siebie. Nie narzekam na kondycję. Na pewno nie czuję się na swoje 36 lat - mówił wówczas Flavio. Dziś ma 37, ale wiek to tylko liczba. Nam na dziś wydaje się, że strata przez Lechią Paixao równałaby się stracie Lionela Messiego przez FC Barcelonę, oczywiście zachowując proporcje.W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie przyszłości Flavio Paixao zbadaliśmy jego 97 ligowych bramek. Okazuje się, że 24 z nich zdobył dla Śląska Wrocław, a 73 dla Lechii Gdańsk. Do 97 bramek w lidze Portugalczyk dołożył aż 35 asyst, z czego aż siedem w bieżącym sezonie, co może świadczyć o zmianie jego boiskowej roli.

Sporo, bo aż 26 bramek Flavio zdobył z rzutów karnych. Gdyby wykorzystał wszystkie, miałby już 100 goli, ponieważ pięć strzałów "z wapna" zmarnował. Na 97 ligowych bramek składa się 13 dubletów, gdy Portugalczyk strzelał po dwa gole w meczu, dodatkowo były jeszcze cztery hat-tricki. Co ciekawe, wszystkie zdobył na gdańskim stadionie - jeden w barwach Śląska Wrocław w meczu przeciw Lechii (październik 2015 r.), trzy dla Lechii - dwa w derbach z Arką Gdynia (kwiecień 2018 r. i maj 2020 r.) i jeden z Jagiellonią (marzec 2016 r.). Poza bramkami w lidze Paixao zdobył osiem goli w Pucharze Polski i dwa w kwalifikacjach Ligi Europy (pamiętne mecze Lechii z Brondby).

Gdy prześledzimy grę Flavio Paixao na przestrzeni lat widać, że były bardzo dobre okresy bramkowe, jak np. przełom lat 2019 i 2020, gdy dla Lechii strzelał tylko on. Były też okresy bramkowej suszy, jak np. koniec sezonu 2016/17 i 2018/19 gdy Biało-Zieloni walczyli o ligowy szczyt. Być może do złotych medali w lidze zabrakło wówczas trafień Flavio?

Sezon 2013/2014 Śląsk Wrocław 13 meczów - 1 gol

1.       22.05.2014 r. Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 0-3, 1 gol - 14 minuta

Najlepsze momenty z ostatniej kolejki Champions League -

Sezon 2014/2015 Śląsk Wrocław 37 meczów - 18 goli

2-3. 30.08.2014 r. Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 2-0, 2 gole - 34 i 90 minuta

4.       13.09.2014 r. Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 4-3, 1 gol - 90 minuta

5.       19.09.2014 r. Śląsk Wrocław - Korona Kielce 1-0, 1 gol - 72 minuta

6.       03.10.2014 r. Podbeskidzie Bialsko-Biała - Śląsk Wrocław 2-2, 1 gol, 50 minuta

7-8. 18.10.2014 r. Śląsk Wrocław - Piast Gliwice 3-0, 2 gole, 46 i 51 minuta

9-11. 25.10.2014 r. Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 1-4, 3 gole, 11, 23 i 50 minuta

18-19. 07.06.2015 r. Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin 3-1, 2 gole, 13 i 69 minuta

Sezon 2015/2016 Śląsk Wrocław 21 meczów - 5 goli / Lechia Gdańsk 16 meczów - 6 goli

20. 19.07.2915 r. Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 1-4, 1 gol, 28 minuta

21. 02.08.2015 r. Śląsk Wrocław - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2-0, 1 gol, 59 minuta

22. 15.08.2015 r. Górnik Łęczna - Śląsk Wrocław 2-3, 1 gol, 90 minuta

23. 04.10.2015 r. Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław 1-1, 1 gol, 79 minuta

24. 31.10.2015 r. Śląsk Wrocław - Lech Poznań 1-1, 1 gol, 23 minuta

25-27. 06.03.2016 r. Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 3 gole, 7, 44 i 90 minuta

28. 09.04.2016 r. Lechia Gdańsk - Ruch Chorzów 2-0, 1 gol, 34 minuta

29. 16.04.2016 r. Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk 1-2, 1 gol, 69 minuta

30. 07.05.2016 r. Lechia Gdańsk - Ruch Chorzów 2-1, 1 gol, 35 minuta

Sezon 2016/2017 Lechia Gdańsk 33 mecze 10 bramek

31-32. 30.07.2016 r. Lechia Gdańsk - Wisła Kraków 3-1, 2 gole, 30 i 68 minuta

33. 28.08.2016 r. Lechia Gdańsk - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1-2, 1 gol, 88 minuta

45. 16.12.2017 r. Sandecja Nowy Sącz - Lechia Gdańsk 2-2, 1 gol, 51 minuta

46-48. 07.04.2018 r. Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4-2, 3 gole, 14, 28 i 39 minuta

80-81. 19.09.2020 r. Lechia Gdańsk - Stal Mielec 4-2, 2 gole, 4 i 73 minuta

82-83. 26.09.2020 r. Lechia Gdańsk - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4-0, 2 gole, 30 i 42 minuta

92-93. 24.09.2021 r. Górnik Łęczna - Lechia Gdańsk 0-4, 2 gole, 44 i 71 minuta

94. 16.10.2021 r. Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Lechia Gdańsk 0-2, 1 gol, 55 minuta

95. 30.10.2021 r. Warta Poznań - Lechia Gdańsk 0-2, 1 gol, 90 minuta

96. 04.12.2021 r. Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa 3-1, 1 gol, 86 minuta

97. 11.12.2021 r. Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 2-1, 1 gol, 45 minuta.