Wskaźnik wiarygodności kredytowej – najważniejsze informacje

Wskaźnik wiarygodności kredytowej – najważniejsze informacje

Zgodnie z polskim prawem oraz nomenklaturą ekonomiczną wiarygodność kredytowa to według najprostszej definicji diagnoza kondycji danej działalności gospodarczej w odniesieniu do jej zdolności obsługi długów. Mówi ona o tym, czy wybrana jednostka organizacyjna poradzi sobie ze spłatą rat kredytu, zachowując wymaganą regularność. Zależy od niej wiele, ponieważ determinuje finalną decyzję o przyznaniu pożyczki. Instytucje udzielające takiego wsparcia mają obowiązek przeprowadzania analiz dotyczących wiarygodności kredytowej.

Ocenie stabilności przedsiębiorstwa pod kątem zwracania przekazanych mu funduszy zwrotnych służy wskaźnik wiarygodności kredytowej. Stanowi on narządzie, dzięki któremu różne placówki szacują możliwości wybranej firmy. Na podstawie konkretnych danych pozwala to określić przewidywane ryzyko utraty przez nią płynności finansowej. Jeśli niepewność jest wysoka, żaden potencjalny wierzyciel nie powierzy funduszy temu podmiotowi.

Specjaliści wyznaczający wskaźnik wiarygodności kredytowej wykorzystują wiele skomplikowanych działań matematycznych. Poszczególne banki stosują własne metody dostosowane do proponowanej oferty kredytowej. Podstawowy wzór na wartość opisywanego współczynnika bierze pod uwagę:

  • zysk firmy przed opodatkowaniem;
  • odsetki;
  • raty kapitałowe.

Obliczenie wskaźnika wiarygodności kredytowej opiera się na podzieleniu zarobionych pieniędzy wraz z odsetkami przez składki (z dodaniem kwot wynikających z oprocentowania). W ten sposób instytucje finansowe sprawdzają, czy dane przedsiębiorstwo jest w stanie spłacać zaciągniętą pożyczki. Samo oszacowanie możliwości konkretnej działalności gospodarczej za pomocą wspomnianego wzoru to nie wszystko, ponieważ o ostatecznym werdykcie w sprawie udzielenia decydują też inne czynniki.

Co wpływa na wartość wskaźnika wiarygodności kredytowej?

Trzeba mieć na uwadze, że wskaźnik wiarygodności kredytowej stanowi tylko jedno z narzędzi oceniania firmy przed przyznaniem funduszy zwrotnych. Pozytywna wartość przedstawionego współczynnika pomaga osiągnąć cel, ale znaczenie mają również kwestie związane z funkcjonowaniem organizacji składającej wniosek o wsparcie budżetowe. Do najważniejszych kryteriów należy zaliczyć:

  • liczbę i wartość pożyczek zaciąganych w przeszłości;
  • regularność spłacania rat poprzednich kredytów;
  • wyniki finansowe z kilku lat i perspektywy rynkowe.

Dopiero po przeanalizowaniu tych aspektów banki akceptują lub odrzucają prośbę. Każdy z nich rozpatruje różne zestawy weryfikatorów, dlatego tak trudno przewidzieć, czy uda się pozyskać fundusze. Bądź co bądź, wzorowy wskaźnik wiarygodności kredytowej jest pierwszym krokiem do zdobycia pieniędzy na inwestycje, które pomogą przyspieszyć i zintensyfikować rozwój firmy.

Gdzie można sprawdzić wskaźnik wiarygodności kredytowej?

W Polsce funkcjonuje specjalny serwis rządowy ze sprawozdaniami na temat przedsiębiorstw – Biuro Informacji Kredytowej. Instytucje finansowe używają zgromadzonych tam danych, aby właściwie ocenić klienta. Działające na terenie kraju jednostki gospodarcze również mogą sprawdzić, ile wynosi ich wskaźnik wiarygodności kredytowej i tym samym poznać swoje szanse w kontekście zaciągnięcia potencjalnej pożyczki.

Otrzymanie raportu z BIK-u jest bardzo proste. Wystarczy zarejestrować firmowe konto, a następnie pobrać odpowiednie pliki. Strona internetowa pozwala za darmo poznać sytuację konkretnej organizacji, zobaczyć jej wskaźnik wiarygodności kredytowej i skontrolować obecność w spisie dłużników. Wpisanie numeru NIP daje dostęp do podstawowej wiedzy z tego zakresu – wiadomo wówczas, czego można spodziewać się po złożeniu wniosku o udzielenie kredytu.