Nowy objaw Omikronu u dzieci. Łatwo pomylić go z inną chorobą wieku dziecięcego

Nowy objaw Omikronu u dzieci. Łatwo pomylić go z inną chorobą wieku dziecięcego

Więcej bieżących informacji na temat pandemii koronawirusa znajdziesz na .

Najnowsze dane pokazują, że do Polski dotarła piąta fala pandemii koronawirusa. 21 stycznia padł kolejny rekord zakażeń. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia liczba nowych COVID-19 przekroczyła 36 tysięcy. To najwięcej od początku trwania pandemii. 

Takiego wzrostu nie było od początku pandemii

- podkreślił w rozmowie z Wirtualną Polską Waldemar Kraska i jak zaznaczył, w najbliższych tygodniach Omikron wyprze dominujący obecnie wariant koronawirusa - Deltę. Zakażenie Omikronem objawia się w inny sposób niż poprzednie warianty, a jego symptomy u dzieci mogą przypominać inną chorobę.

Zobacz wideo Minister Niedzielski powinien podać się do dymisji? Pytamy senatora Koniecznego

Nowy objaw Omikronu u dzieci

Podwyższona temperatura, katar, bóle głowy i mięśni i zmęczenie, to objawy zakażenia, które występują zarówno u dzieci jak i dorosłych. Jednak jak zauważyli lekarze ze Stanów Zjednoczonych, dzieciom, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, doskwiera charakterystyczny kaszel. Medycy porównują go do szczekania. Jest ostry i świszczący, podobny do tego, który występuje podczas ostrego podgłośniowego zapalenia krtani - krupu.

Drogi oddechowe małych dzieci są wąskie, więc ich zatkanie jest bardzo łatwe. Kiedy dochodzi tam do stanu zapalnego, podczas oddychania dziecko wydaje charakterystyczny dźwięk, a jego kaszel przypomina odgłos wydawany przez psa lub fokę

- tłumaczył Buddy Creech, ekspert ds. chorób zakaźnych u dzieci w Vanderbilt University Medical Center. Lekarz zasugerował także, że powinny przygotować się na wzrost liczby najmłodszych pacjentów z objawami zapaleni oskrzelików, które będą powikłaniem po przebytym zakażeniu.

Krup - jakie są objawy?

Krup to choroba, którą można zarazić się drogą kropelkową lub poprzez dotknięcie przedmiotu, którego dotykał chory. Objawia się ostrym kaszlem, który nasila się w nocy, trudnościami w przełykaniu, , dreszczami, katarem, chrypką i opuchniętym oraz zwężonym gardłem. W najcięższych przypadkach może być wymagana hospitalizacja lub nawet intubacja pacjenta.